Divadlo Drak vzpomínalo na slavnou minulost

24. 9. 2018

Rok 2018 je pro Divadlo Drak rokem velmi významným, slaví 60. výročí. Během celého roku se prezentovalo programem, kterým zavzpomínalo nejen na svou slavnou minulost, ale také ukázalo svoji současnou tvář a budoucí směřování.

Divadlo Drak vzpomínalo na slavnou minulost

Vyvrcholením oslav tohoto jubilea byl komponovaný večer na téma Fenomén Drak.

"Divadlo drak slavilo se svými diváky, přáteli, kolegy a divadelními tvůrci historie i současnosti. Velké setkání, jak na jevišti tak v hledišti divadla, bylo věnováno významným momentům a osobnostem, které tuto scénu uplynulých šedesát sezón formovaly. Mezi gratulanty nechyběli například naši kolegové z Naivního divadla Liberec, divadla Alfa, divadla Minor, souboru Buchty a loutky, divadla Piki a další,“ zmínila ředitelka Divadla Drak Eliška Finková.

Program začal slavnostní premiérou sestřihu sedmidílného dokumentu České televize ,,DRAK, kterého netřeba se bát" v režii Aleše Kisila, součástí večera byl také křest netradiční Kočovné výstavy, mapující historii i současnost Draku. Finále večera proběhlo v novém divadelním šapitó.

„Večerní program byl oslavou 60 úžasných a úspěšných sezon Draku. Tato loutková scéna ovlivnila dětství již několika nejen hradeckých generací. Všichni, kdo se podílejí na fungování Divadla Drak, si zaslouží naše velké uznání. Divadlo může i do budoucna počítat skrajskou podporou,“ řekl hejtman Jiří Štěpán.

„Nedávný zápis českého loutkářství na prestižní seznam světového dědictví UNESCO dokládá, že tento divadelní žánr rozhodně není okrajovou záležitostí. Východní Čechy mají vtomto oboru úžasnou tradici a loutkoherci zHradce Králové skutečně dělají svému řemeslu čest,“ doplnila náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za oblast školství a kultury.

Jedním ze zajímavých počinů, kterým se letos může divadlo pochlubit, je červnová vernisáž výstavy Terezy Venclové „Nonperfektně od Matasa“.

Tato výstava je vzpomínkou přátel, studentů nebo spolupracovníků na osobnost českého a světového divadelního výtvarníka, pedagoga, ale především dlouholetého kmenového scénografa Divadla Drak, Petra Matáska. Výstavu mohou zájemci zhlédnout v prostorách Labyrintu do konce roku 2018.

Své jubileum slaví Divadlo Drak po celý rok 2018. „Máme za sebou dvě velmi úspěšné premiéry. Inscenace Bílý tesák vznikla na motivy dobrodružného románu Jacka Londona a svým sugestivním a syrovým pojetím spolu s unikátní vizuální formou vyprávění příběhu malého vlka nenechala nikoho chladným. Tvůrci Tomáš Jarkovský, Jakub Vašíček a Antonín Šilar za koncept této technicky náročné a inovativní inscenace získali Cenu festivalu Skupova Plzeň. Inscenace byla oceněna také na festivalu Dítě v Dlouhé,“ podrthla umělecká ředitelka Divadla Drak Dominika Špalková.

K šedesátému výročí pak Drak nadělil publiku i sobě inscenaci Faust. Jedinečný autorský projekt v netradičním prostředí měl premiéru v průběhu festivalu Divadla evropských regionů a setkal se s nemalým ohlasem jak u diváků tak kritiky.

Divadlo se v roce 2018 prezentovalo nejen doma, ale i ve Velké Británii. V lednu navštívila umělecká ředitelka Dominika Špalková spolu s dramaturgem Tomášem Jarkovským Royal Central School of Speech and Drama v Londýně. Školu, která vyučuje jako jediná ve Velké Británii obor loutkové divadlo.

,,Divadlo Drak bylo pozváno na univerzitu s přednáškou na téma Vývoj vztahu herce a loutky v Divadle Drak. Doufáme, že naše prezentace přispěla k rozšíření mezinárodní povědomí o českém loutkovém divadle v zahraničí a k šíření pozitivní zprávy o kulturním významu České republiky,“ řekla k projektu umělecká ředitelka Dominika Špalková.

Fenoménem Drak oslavy ještě nekončí. Poslední z plánovaných akcí je neformální zakončení oslav Drakovská zabijačka a tancovačka, která proběhne 7. prosince, kdy se Divadlo Drak s jubilejním rokem rozloučí a vydá se vstříc jednašedesátým narozeninám.

ZDROJ: Martina Marková, press@draktheatre.cz, 777716 782, www.draktheatre.cz