Z diáře odboru evropské integrace

28. 5. 2003 Autor: Aleš Hojný

Modrý pás Labe - rozvoj cestovního ruchu podél řeky Labe: Královéhradecký kraj se stal koordinátorem projektu Modrý pás Labe na území České republiky. Modrý pás Labe je projekt v rámci tzv. iniciativ společenství - Interreg III.B CADSES. V červnu tohoto roku by chtěl náš kraj podat svůj projekt do tzv. druhé výzvy společně s ostatními kraji, kterými se vine řeka Labe

Partnerem projektu je kromě českého Ministerstva pro místní rozvoj také několik partnerů z německé strany (spolkové země Sasko, Sasko - Anhaltsko, ministerstva a další německé instituce), ale počítá se také s partnery z Polska a Rakouska. Smyslem tohoto projektu je rozvoj území podél řeky Labe a souvisejících území.

ELLA - projekt

Povodňové události, k nimž došlo v roce 2002, dramatickým způsobem ukázaly, že je nutné zlepšit přístupy k řízení povodní v povodí Labe. Královéhradecký kraj si plně uvědomuje svoji zodpovědnost při řešení povodňových událostí a právě v této souvislosti se ukazuje, že řešení problémů spojených s rizikem povodní se neobejde bez mezinárodní spolupráce, jelikož původ povodní a škody jsou propojeny v rámci celého povodí Labe napříč mezistátními hranicemi a regiony. Královéhradecký kraj se účastní jako jeden z hlavních partnerů v projektu ELLA v rámci Interregu III B, který se zaměří především na:

  • Vypracování společné strategie pro povodí Labe
  • Poskytnutí hlavních znalostí ohledně rizik, nezbytných opatření, vlivu těchto opatření a kroků nutných pro jejich realizaci (rizikové mapy, zadržovací opatření, různé možnosti využití půdy)
  • Zhodnocení a zdokonalení nástrojů územního plánování v zemích a v regionech v oblasti povodí Labe
  • Realizace menších opatření a pilotních projektů ve zvláštních oborech řízení povodní

Vedle celé řady různých opatření v oblasti vodního hospodářství, zemědělství a lesnictví se projekt ELLA týká zejména územního plánování, které bude muset přehodnotit a zdokonalit všechny své nástroje, strategie, plány a opatření.

Konference o budoucnosti politiky soudržnosti Evropské unie:

Královéhradecký kraj se začátkem května účastnil na pozvání Výboru regionů a Shromáždění evropských regionů (AER) konference, na které představitelé Evropské komise diskutovali o budoucí politice strukturálních fondů a financování nově přistupujících zemí, tedy i České republiky, do EU.

Pozvání pana Alberta de Bora, prezidenta Výboru regionů, přijal 1. náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Ing. Vladimír Derner, který zastupoval vstupující země. Vedle Michela Barniera, jednoho z komisařů Evropské unie, zástupců Generálních ředitelství Evropské komise a zástupců regionů Evropy vystupoval na konferenci s příspěvkem o zkušenostech Královéhradeckého kraje a stavem připravenosti kraje na vstup do EU. Na konferenci se diskutovalo o nutnosti zjednodušení pravidel využívání strukturálních fondů, o potřebě definování regionů, ale také problematice NUTS II. Na závěr podepsali účastníci konference společnou deklaraci.

Interreg III.C - konference o společných projektech mezi regiony Evropy:

Ve dnech 12. - 13. 5. 2003 se ve Vídni konala konference o jedné z Iniciativ Společenství Interreg III.C. Z tohoto programu bude od 1.1. 2004 financována spolupráce mezi regiony Evropské unie s regiony přistupujících zemí. Zatímco Interreg III. A bude nahrazovat Phare CBC, Interreg III.B je určen pro regiony, které se nacházejí v zemích, jež spolu sousedí, Interreg III.C je otevřen všem regionům EU, které spojuje společné téma. Konference se účastnili 1. náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Ing. Vladimír Derner a radní Královéhradeckého kraje Ing. Rostislav Všetečka. Královéhradecký kraj by chtěl v rámci tohoto programu spolupracovat s departementem Seine et Marne a dalšími regiony na projektu, který by se zaměřoval na podporu hospodářství, především malých a středních podniků.