Václav Klaus udělil kraji znak a prapor
Z rukou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Václava Klause převzal 21. ledna 2002 hejtman Pavel Bradík znak a prapor Královéhradeckého kraje. Spolu s ním přebírali znaky jeho kolegové z Jihočeského, Středočeského a Zlínského kraje a znaky svých měst a obcí převzalo šedesát starostů (z našeho kraje například z Předměřic nad Labem, Olešnice, Obědovic).
Symboly může kraj a jím zřízené nebo založené organizační složky a právnické osoby užívat podle zákona 129/2000 Sb. o krajích.
Ačkoli kraje mají na území Čech, Moravy a Slezska staletou tradici, do nynějška nikdy neměly své symboly. Udělení znaku a praporu předcházelo odsouhlasení jejich podoby krajským zastupitelstvem. Podle pravidel, která schválil parlamentní Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, je v prvním poli čtvrceného znaku historický znak země, k níž náleží většina nově ustanoveného kraje, ve druhém poli je znak nebo figura ze znaku sídelního města, ve třetím poli je vyjádřena identita kraje a ve čtvrtém poli historický znak země, k níž náleží menší část kraje. Prapor je odvozen od znaku přímým přepisem figur znaku bez štítu na čtvrcený list (heraldický prapor).
V případě znaku Královéhradeckého kraje je v červeném prvním a čtvrtém poli stříbrný český lev. Ve druhém modrém poli zlaté unciální písmeno G je odvozeno od prvního písmena slova Gradec. Originální tvar použitého géčka na znaku se nachází na svorníku kruchty chrámu Svatého Ducha v Hradci Králové z roku 1463. Od počátku 14. století, kdy se město stalo věnným městem českých královen, se zasloužilo o svůj pozdější přídomek Králové. Význam Hradce Králové stoupal a sídlem kraje se stal i při vzniku krajského zřízení v polovině 19. století a je jím dosud. Tato historická kontinuita, mající návaznost i v novém uspořádání ČR, vedla k tomu, aby jako symbol byla zvolena heraldická figura koruny ve třetím modrém poli.