Královéhradecký kraj návštívila lotyšská delegace
Královéhradecký kraj navštívil 12. listopadu lotyšský ministr se zvláštním pověřením pro reformu veřejné správy Jánis Kruminš s doprovodem. Přes den pobyl na Náchodsku a v 17 hodin jej v Hradci Králové přijal hejtman Pavel Bradík. Během rozhovoru byly vyměněny zkušenosti získané ve veřejné správě.
Více než hodinového setkání se zúčastnila lotyšská velvyslankyně v Praze Iveta Šulca, poradce ministra Jánis Kalvinš, tisková tajemnice ministra Karina Tuškáne, zástupce ředitele administrativy a záležitostí místní veřejné správy Arvíds Pílegis, první tajemník Lotyšského velvyslanectví v ČR Jurijs Pogrebnaks a Ministerstvo pro místní rozvoj zastupovali první náměstek ministra dr. Durčok, Pavel Franěk, ředitel odboru OMS, Ludmila Píšová a Hana Jumrová z oddělení zahraničních styků a protokolu. Za kraj zástupce hejtmana Vladimír Derner, členové Rady Královéhradeckého kraje Miloslav Plass, Ladislav Vrba, Jaroslav Vácha, Karel Klíma, vedoucí organizačního odboru Miroslav Vrba a z odboru kancelář hejtmana Tomáš Slavík a Naďa Machková Prajzová.
Tématem rozpravy byly okruhy týkající se perspektivy samosprávy ve veřejné správě, zkušenosti z vytváření regionů a plánování jejich rozvoje. V Lotyšské republice právě probíhá reforma samosprávy. Existuje tam 552 samospráv I. kategorie a dvacet šest II. kategorie. Ve správní jednotce, která by měla být centrem rozvoje, je kolem 5000 obyvatel a Lotyšsko má více než čtyři tisíce volených venkovských politiků. Samosprávy jsou samostatné - to je u nich velká tradice. Dokonce i návrh státního rozpočtu podepisují zástupci samospráv, což není v jiné zemi obvyklé. Jak dále Lotyši uvedli, strategii státní reformy vede konzultační rada se zástupci různých ministerstev. Reforma by měla být ukončena do roku 2003. Úkolem reformy je vytvořit takové správní jednotky, které jsou schopny rozvoje. V oblastech dobře fungují rozvojové agentury. S doplňkovým financováním se počítá zejména v oblasti rozvoje venkova, silnic, ve zdravotní a sociální péči a v informovanosti obyvatelstva, a to formou dotací a podpůrných programů.
Kruminšovo ministerstvo sleduje, jestli činnost samospráv odpovídá zákonům, v případě nelegálních postupů může navrhnout odvolání místních politiků.
Diskutovalo se také o školství. V Lotyšsku jsou školy majetkem samospráv, ale výuku schvaluje ministerstvo školství. Vysoké školy jsou samostatné. Sedmdesát pět procent studentů si platí školné. Lotyšsko má 140 tisíc vysokoškoláků na 2,2 milionu obyvatel. Osmdesát procent obyvatel má středoškolské vzdělání.
Ministr Jánis Kruminš přiletěl do České republiky již v neděli 11. listopadu. V Praze byl hostem Ministerstva pro místní rozvoj České republiky. Lotyšskou delegaci postupně přijali ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit, za Úřad vlády ministr Karel Březina a ministr vnitra Stanislav Gross. Návštěvu ukončila lotyšská delegace ve středu 14. listopadu odletem z Prahy.
Lotyšská republika: rozloha - 64,6 tis. km2, počet obyvatel - 2,5 mil., hlavní město Riga, správní členění 26 okresů a 7 statutárních měst, úřední jazyk lotyština, měnová jednotka 1 lat - 100 santimů.
Soubory ke stažení
- Lotyši (jpg, 57 kB, 26.1.2004)